neděle 25. února 2018

Levná rychloupínací svěrka




Již dlouho si chci koupit alespoň jednu rychloupínací svěrku, využitelnou na mém ponku. Mám tam vyvrtané díry, do kterých je možné strčit všechno možné pro zafixování obrobku. Ale tak nějak mi chybí něco podobného, jako například tato svěrka od Festoolu, jejíž cena se mi stále zdá dost šílená - i když si na šílené ceny pomalu zvykám :).


U uni-max měli nedávno akci na "ruční svěrku k pracovnímu stolu". Nyní stojí 483 Kč, při slevě vyšla na 323 Kč a tak jsem si dvě objednal. Svěrky dorazili v plastovém obalu spolu s oky se závitem, které se mají použít jako matky. Toto bohužel na ponku využít nemohu, jelikož moje pracovní deska je silná 5 cm a šrouby u svěrky jsou dlouhé asi 4 cm. Také se mi zdá nepraktické je k ponku šroubovat, raději chci využít mechanismus již zmíněných děr v ponku, který spočívá v tom, že když se do té díry strčí kulatina jen o něco málo užšího, než je díra samotná, dojde (při fixaci obrobku) k vzpříčení a proto vše dostatečně drží. Tak nějak z hlediska fyziky :).


Strkat do díry přímo šroub není možné, je příliš slabý a navíc je potřeba hladká kulatina, aby se díra při fixaci nepoškodila. Použil jsem bukové týblo o průměru 19mm, což je asi o půl milimetru více, než potřebuji, protože díry mají průměr +-18,5 mm (vrták je definován v palcích). Uřízl jsem týblo dlouhé 5cm a vyvrtal do něj nejprve slabší díru, do které jsem našrouboval šroub s uříznutou hlavou. Vyčnívající konec šroubu bez hlavy jsem utáhl do vrtačky a brusným papírem jsem pozvolna týblo zeslabil na požadovanou tloušťku. Jakmile se týblo dalo lehce strčit do díry na ponku, šroub jsem opět vyšrouboval a díru zvětšil na 12,5mm. Do této díry jsem našrouboval šroub na svěrce. Šlo to ztěžka a bál jsem se, aby týblo neprasklo, proto jsem ještě použil závitník 13mm - moc to pomohlo. Nakonec přišla na řadu hrubá síla a za použití hasáku se dílo podařilo :).


Svěrka funguje skvěle, uvidím, jak dlouho vydrží. Každopádně, zatím jsem z toho nadšen a až bude znovu na uni-max akce, určitě si ještě alespoň dvě tyto svěrky koupím.









úterý 6. února 2018

Pásnice pro ohýbání dřeva

Na pinterestu jsem viděl pěknou lampičku z ohnutého dřeva. Rozhodl jsem se, že to také zkusím. Dřevo jsem napařil v trubce od okapu, kterou jsem později ještě obalil starou dekou, aby si to udrželo déle vyšší teplotu. Problém byl v tom, že ač jsem asi 1 cm tlusté bukové prkno napařoval jak jsem chtěl, vždy mi při ohýbání (okolo kopyta o průměru asi 20 cm) prasklo, nebo alespoň popraskalo. Nakonec se mi to sice podařilo, ale pouze proto, že jsem prkno zeslabil asi na 7 mm a
navíc jsem po ohybu vyspravil několik prasklin (a nejspíš jsem měl štěstí).

Materiál na pásnici

Věděl jsem, že jsem s danými parametry ohybu na hranici možností a že by bylo lepší použít pásnici, ale bohužel pásnice jsou nedostatkové zboží :). Začal jsem zjišťovat z čeho by bylo nejlepší si takovou pásnici vyrobit - a to byl první problém. Netušil jsem kde sehnat tenký pás ohebné oceli, dost silný a zároveň ohebný. Později jsem se dozvěděl, že ideální by asi byla pružinová ocel, která je ohebná a přitom se nedeformuje. Psal jsem všude možně, většinou mi ani neodepsali, popřípadě jsem dostal rady, abych spíše využil něco již existujícího, například ohebné ocelové pravítko. Pravítka jsem si opravdu dvě koupil, ale za prvé nejsou dostatečně široká (potřebuji asi 10 cm), za druhé do kola s průměrem 20 cm je neohnu (tedy alespoň ne bez deformace) a za třetí jsou docela drahá. Když už jsem to pomalu vzdával, narazil jsem na internetu na obchod http://www.mepac-eshop.cz, který prodává planžety. Podle mě přesně co potřebuji. Rozměry jaké chcete, délky vám nastříhají na míru a ani cena mi nepřijde nezaplatitelná.

Nejdříve jsem nevěděl jak silnou planžetu koupit, tak jsem si objednal 2 cm široké pásky různých tlouštěk a pokusil se z nich vybrat tu nejvhodnější. Nakonec se mi zdála ideální planžeta o síle asi čtvrt milimetru a tak jsem objednal planžetu 0,3 mm silnou, 10 cm širokou a jeden metr dlouhou, materiál - 1.4310, nerez, cena - 400 Kč.


Z planžety chci udělat nastavitelnou pásnici, kterou budu moci využít pro všechny délky dřeva do 1 m. Je tedy na planžetu potřeba přidělat na obou koncích zarážky a umožnit nějakým způsobem jejich nastavení a tím přizpůsobení délce daného dřeva. Doma jsem měl hliníkové profily, tak jsem je využil. Do pásnice vyvrtám v rozmezí několika cm díry a tyto hliníkové zarážky vždy před ohýbáním přišroubuji na dané místo a tím ji přizpůsobím délce ohýbaného dřeva. Abych dokázal dřevo mezi zarážky zafixovat a otvorů nebylo příliš mnoho, potřebuji k zarážce na jednu stranu připevnit šroub, kterým bude možné přesně nastavovat délku pásnice danému dřevu.

Aby nedocházelo k tomu, že se zarážky na planžetě, při zafixování, prohýbají a tím fixované dřevo vypadává, je potřeba zespodu pásnice ještě připevnit fixační desku. Při laborování a pokusech jsem použil 8 mm tlustou bukovou překližku, ale teplem, vlhkem a tlakem se při ohýbání vždy trochu vychýlila. Proto jsem se rozhodl použít 12 mm tlustou překližku a navíc ji z boku zpevnit hliníkovým profilem. 

Postup práce

Uřízl jsem jsem si dva deseti centimetrové kusy z hliníkového L profilu pro koncové zarážky. Dále jsem si uřízl dvě fixační desky z překližky tlusté 12 mm a široké 9,4 cm (+ 2 profily = 10 cm). Jednu dlouhou 12 cm a druhou 20 cm. K těmto deskám jsem dále uřízl z L profilu po dvou hranách (tedy 12 a 20 cm). Dále jsem si rozměřil planžetu po 10 cm a vyvrtal do ní po dvou otvorech (1 cm od kraje, abych na druhé straně propojil hliníkový profil na kraji fixační desky). Otvory je také nutné vyvrtat jak do zarážek, tak do fixačních desek (se stejnou roztečí jako na planžetě). Pro vrtání jsem použil kobaltový vrták o průměru 5 mm.

Nyní již pouze stačí připevnit fixační šroub. Jelikož nemám vhodnou matku, rozhodl jsem se udělat závit přímo do kusu překližky. Nejprve jsem použil kus 22 mm tlustého materiálu, ale závit šel dost ztuha. Proto jsem nakonec překližku seřízl asi na 14 mm. Do tlačné části šroubu jsem vyvrtal dva otvory pro přišroubování zarážky přes celou planžetu.

Pásnice je hotová a těším se, až ji vyzkouším. Ukázka použití je zde.

Hotová pásnice


Planžeta je pevná a pružná

Rozebraná hotová pásnice










Hidden workshop vacuum cleaner