pondělí 29. ledna 2018

Problém s odsáváním smrkových hoblin s uni-max KH - 3121

Ještě jsem pořádně ani nezačal vymýšlet kudy a jak tahat hadice kvůli odsávání a vyskytl se mi problém. Potřeboval jsem hoblovat smrkové prkno a po několika sekundách mi hobliny létaly všude. Nejdříve jsem netušil co se děje, až po chvilce jsem zjistil, že odsavač nesaje. Hadice od průtahu byla do půlky plná hoblin. Musel jsem odšroubovat plastovou rozbočku u odsavače a zjistil jsem, že pod ní, před turbínou, je kovová mřížka, která je kompletně ucpaná. Do teď se mi nic takového nestalo, tak jsem mřížku vyčistil, rozbočku znovu přišrouboval a pokračoval v hoblování. Opět po pár metrech hoblování stejná situace - mřížka kompletně ucpaná. Snažil jsem se zjistit proč se to děje a nemusel jsem být Colombo, abych na to přišel. Hobliny byly docela dlouhé a jednoduše se na tu mřížku zavěsily. Jejich konce směřovaly dovnitř, zatímco střed visel na mřížce. Hned mě napadlo, že mřížka je špatně vymyšlena :). Rozumím tomu, že je dobrá nějaká ochrana, která zabrání, aby do turbíny nevnikl příliš velký kus materiálu, který by turbínu (i když je kovová) mohl poškodit - pouze by měla vypadat jinak. Aby nedocházelo k zavěšování pilin na mřížku stačilo by, aby mřížka obsahovala pouze trny směřující ze stran do středu a to ještě šikmo dovnitř do turbíny. Tak by zavěšené kousky hoblin samy sklouzly do turbíny a tím by k ucpávání nedocházelo.

Reakce z uni-max

Já si většinou na nic nestěžuji, ani většinou nic nereklamuji (stejně záruční listy, paragony a jiná lejstra ztratím dřív, než nářadí poprvé spustím). Obrátil jsem se s dotazem a fotkou na support uni-max. Vylíčil jsem jim, co se mi děje a zeptal jsem se, zda se s podobným chováním do teď nesetkali buď oni, nebo někdo jiný ze zákazníků.

Technik mi odpověděl: "dle zaslané fotky Vám při hoblování odchází do odsavače velké hobliny a tím se ucpává mřížka. Odsavač je spíše určený na jemné piliny z frézky, pily apod.". 

Odpověď mě docela zaskočila. Nikde na jejich stránkách není (nebyla) informace, že tento odsavač mám používat pouze na frézku. 150-ti litrový vak bych frézkou plnil nejspíš několik let :). Odsavač je výkonově i stavbou podle mého názoru určen k tomu, aby byl schopen odsávat hobliny (snažil jsem se parametry porovnávat s odsavači jiných výrobců). Proto jsem se zkusil zeptat ještě jednou - možná trochu ironicky, přiznávám :).

"Mohu se tedy zeptat na KH-6233, ten má mřížku vyřešenou jinak, nebo je také určený pouze na jemné piliny z frézky?"

KH-6233 je největší a nejdražší odsavač, který uni-max prodává a má dva 150-ti litrové pytle. Odpověď na tuto otázku jsem už nedostal :(. Proto mi nezbývá, než si teď myslet, že takto špatně vymyšlená mřížka je i před turbínou tohoto 300 litrového odsavače - pro frézky prostor na doživotí :). Mě osobně to zase nijak zvlášť netrápí, protože jsem se záhy rozhodl, že mřížku prostě uříznu. Vyříznu ten prstenec a nechám tam pouze čtyři ostny směřující do středu, které trochu ohnu dovnitř do turbíny. Je mi jasné, že přijdu o záruku, ale ani by mě nenapadlo to opět nějak demontovat, brát si dovolenou a někam to vozit. Jde mi spíš o přístup, který jsem očekával trochu více konstruktivní :).

Jak to řeší JET?

Odpověď mě překvapila a i trochu mrzela (i proto, že uni-max mám docela rád a kdyby moje přítelkyně věděla, kolik jsem tam už nechal peněz, tak se za odsavačem do dílny stěhuji :)). Docela mě zajímalo, zda na hoblování jsou opravdu určené jiné odsávače a já koupil špatně, nebo prostě pouze inženýři někde udělali chybu. Našel jsem si podobný odsavač od JET (firma IGM) a poslal jim stejný dotaz na jeho mřížku a turbínu. 

Pán mi odpověděl: "odsavač JET má u vstupu ochranné lamely, které chrání turbínu. Přesto jsem se nesetkal s tím, že by se odsavač ucpával. Zároveň je turbína plechová a nehrozí poškození menšími kousky dřeva."

Později jsem ještě dostal fotografie lamel s textem, že jsou součástí rozbočky. Tyto lamely na fotografii mi připadají přesně takové, jak jsem si myslel, že by měly vypadat, aby se odsavač proužky hoblin neucpával.

Závěr

Jelikož jsem si ten odsavač koupil proto, aby mi odsával i hobliny, odstranil jsem problematický prstenec a nechal jsem tam pouze "bodliny", které jsem ještě lehce ohnul směrem k turbíně (aby po nich vše sklouzlo). Od té chvíle vše funguje jak má. Mám trochu obavu, co by se stalo, pokud by se nějaký vetší kus do turbíny dostal, protože nyní ta mřížka je opravdu malá a proto zkusím sehnat podobné řešení, jako je u JET odsavače. Prozatím dávám pozor co odsavač nasává :).


čtvrtek 18. ledna 2018

Topení v dílně

Moje nová dílna byla, alespoň co se stavebních úprav týče, hotová na podzim. Už od začátku jsem přemýšlel, jakým způsobem bych dílnu vytápěl, aby bylo možné ji používat i přes zimu a navíc abych v ní udržoval nějaké klima i když tam nejsem. Dílna je v kamenné budově - metr tlusté kamenné zdi se dřevěným zatepleným stropem.

 Jelikož dílnu využívám hlavně o víkendech a to ještě ne vždy se tam dostanu - může se stát že tam například 14 dní nejsem. Dříve ve své staré dílně jsem měl pouze infra topení, které mi spíše pomohlo na podzim, popřípadě na jaře, aby mi nemrzly ruce. Kromě toho, že se zmrzlými prsty práce moc nebaví, tak jsem musel stále řešit "zazimování" lepidel a jiných na zimu a mráz náchylných materiálů. Taky se v místnosti hodně měnila vlhkost a to není dobré ani pro dřevo, ani pro nářadí a nástroje.

Cíl

Mé požadavky byly tedy jednoduché. Pokud tam nejsem, tak to temperovat na 5-10 °C. Když tam jsem, tak to vytopit alespoň na 15 °C. Dále, aby náklady na topení nebyly moc vysoké a samozřejmě musím brát do úvahy ještě vstupní náklady. A co víc, jedná se o dílnu, práší se tam a nerad bych za pár týdnů topení zničil.

Plyn, dřevo, uhlí - nelze, takže zbývá elektřina. Od začátku jsem se více bál spotřeby a byl jsem raději ochotný investovat více na začátku a pak za spotřebu platit méně. Rozhodl jsem se pro tepelné čerpadlo s klimatizační jednotkou (vzduch - vzduch). Pokud začnete hledat na internetu, vypadne vám asi deset společností, které se tepelnými čerpadly zabývají. Napsal jsem +/- 7 dotazů s požadavky, které jsem popsal výše. Dozvěděl jsem se, že prašnost vadí, ale asi ne až tolik. Musí se čistit filtry, popřípadě dělat nějaké pravidelné prohlídky - zatím jsem nic nedělal :). Ceny čerpadel se pohybují někde od 25 000 asi do 80 000. Pokud jsem vyřadil příliš drahé jednotky a klimatizace, které neumí temperování, zbyly mi tři možnosti. A nakonec jsem si vybral firmu Acond, proč to nevím, možná proto, že mi jako "vybranému zákazníkovi" dali 6000,- slevu :)).




Instalace proběhla v pohodě, chlapům dala docela zabrat metrová kamenná zeď, kde vrtali - proráželi tři díry pro propojení vnější a vnitřní jednotky a i s tím jim to zabralo asi 5 hodin. Po asi 14ti dnech jsem měl pocit, že to někdy dělá docela nepříjemný zvuk. Venkovní jednotka vydávala zvuk, který bylo i přes zeď slyšet uvnitř. Natočil jsem to na video a poslal jsem to na support s dotazem, zda je to v pořádku. Uznávám, že video není moc průkazné, protože ten hluk je tak hlasitý podle toho jak hlasitě si zapnete reproduktor, ale i přesto se mi hned ozvali, přijeli a venkovní jednotku vyměnili. Od té doby vše funguje jak má.

Cena

Částka za jednotku (Acond AST-12UW4SVEDC10) a montáž vyšla asi na 30 000,-. Strašně mě zajímalo kolik bude vycházet provoz. Koupil jsem si proto elektroměr na jednu fázi a dal ji do rozvodné skříně. Tím opravdu měřím pouze spotřebu topení v dílně. Vždy když do dílny na víkend přijedu zapíši si stav elektroměru a to samé když odjíždím. Při odjezdu zapnu mód temperování a když přijedeme udržuji tam teplotu na 18 - 20 °C. Bez problému bych to vytopil klidně na 25 °C. Zatím to provozuji asi 3 měsíce a spotřeba je zatím asi 400 kWh. Snažil jsem se to zakreslit do grafu a pro lepší názornost jsem to přepočítal na peníze, při ceně 5 Kč za 1 kWh. Modrá je cena za temperování a červená za topení (vždy jaká by byla cena za celý den). Temperování vychází tedy přibližně na 30-40 Kč denně. a topení asi na 80 Kč. Místa, kde se červená a modrá čára přibližují jsou výpadky proudu a výkyvy červené čáry jsou jen několikahodinové topení přepočtené na celý den.


1 kWh - 5Kč


 S jednotkou jsem vesměs spokojen, až na několik "maličkostí"
  • pokud zapnu mód temperování (což je asi 8 °C) a dojde k výpadku proudu, tak po restartu se tento mód znovu neaktivuje, ale zapne se standardní mód topení a to na posledně nastavenou teplotu. Jelikož se mi už stalo, že jsem přijel a tam se několik dní vytápělo na 20 °C, tak nyní když odjíždím snížím teplotu topení na 16 °C (to je minimum) a následně zapnu mód pro temperování. Pokud tedy dojde k výpadku, bude to topit na 16 °C.
  • wifi modul je potřeba dokoupit (asi 1500,-). Už jsem o tom uvažoval z důvodu již zmiňovaných výpadků proudu. Bohužel ani přes aplikaci v mobilním telefonu není možné zapnout temperování - tak to už vůbec nechápu :((.
  • podivné dálkové ovládání
Každopádně je super, když dorazíme na chalupu a v dílně je teplo :). Je to jediná místnost, kde nemrzne a děti to mají na nějakou dobu jako azyl, než se rozhoří kamna a dá se přežít i ve zbytku chalupy.

středa 3. ledna 2018

Výběr nového odsavače

Rád pracuji se dřevem, rád nakupuji nové nářadí, rád vytvářím věci které se mi líbí a nedělám věci co se mi nelíbí. Vše dělám pouze pro svou zábavu, popřípadě pro lidi co mám rád a to všechno mi trvá mnohem déle, než by to zvládl zkušený (nejspíš i nezkušený) truhlář. Každopádně můj dlouhodobě největší projekt je moje dílna samotná. Stěhuji svou malou dílnu do trochu větších prostor. Místnost je nově opravená a už od začátku vznikala z důvodu mého řádění. Tento projekt nejspíš nikdy zdárně neskončí, protože už dávno jsem zjistil, že nikdo nedokáže vytvořit to, co já dokážu nakreslit v SketchUp :).

Moje prostředky na zábavu jsou omezené a tak nerad utrácím za stroje přemrštěné částky. To se mi samozřejmě již mnohokrát vymstilo, ale i v tomto se zlepšuji a eshopy mají ze mě jistě radost. Každopádně, když jsem přemýšlel o odsavači, určitě jsem za něj nechtěl dát 20 tisíc. Do teď jsem měl pouze malý odsavač Scheppach HA 1000. Odsává, ale je plný (včetně hadice) po ohoblování jednoho prkna délky standardní rakve a teď mám dílnu kam se vejde i něco většího, takže nový odsavač rozhodně potřebuji. Ono cena odsavače je jen začátek, to máte hadice (co je tak drahé na hadici?), rozdvojky, hradítka, spony, kolena, koncovky, redukce a další materiál a cena rázem vyletí do míst, která se přítelkyni těžko vysvětlují. "Letos nepojedeme lásko k moři, ale zato celá naše rodina má v dílně nový společný vysavač, teď už tam bude vždycky krásně čisto".

Výběr

Když něco vybírám, prolezu desítky stránek, shopů, čtu recenze a pak se vždycky z nějakého neznámého důvodu (nejspíš žádný není) upnu na značku, typ, barvu atd. a pokud to trochu jde jsem věrnej (dokud se zase neupnu na jinou značku, typ atd.). Po prvotním výběru jsem se docela rychle upnul na odsavače JET (nejen odsavače), ale cena se krom základní verze (což by mi určitě nestačilo :)) vždy dostala vysoko nad 10 tisíc a tuto částku bych doma nevysvětlil, ani za pomocí mnou předstírané amnézie co se cen týče. A pak jednou byla sleva na uni-max.cz, a koupil jsem odsavač kh-3121. Aniž bych o tom cokoli věděl, přišlo mi to cenově dostupné, výhodné a doma, za použití několika fíglů, i obhajitelné. Odsavač vyšel na 6000,- bez jakýchkoli doplňků. Někdy později k němu plánuji dokoupit kartušový filtr. Dílnu mám kompletně uzavřenou, takže si myslím, že čím víc filtrů, tím líp vyfiltrováno.

Odsavač jsem dovezl a smontoval bez problémů - s uni-max.cz problémy nejsou. Jednou mi chybělo kolečko u pásové pily, pouze jsem tam zavolal a druhý den mi přišlo poštou. Trochu jinou zkušenost mám s Makitou. Ta zkušenost mi po letech už přijde úsměvná (ikdyž už od Makity nic nekupuji), a tak se o tom někdy (už bez zbytečných emocí) rád podělím v některém z dalších článků. Odsavač je tedy smontovaný a odsává - to se tak nějak dalo předpokládat. To je ale pouze první a nutno poznamenat, zdaleka nejjednodušší etapa. Kolik ve výsledku těch etap bude v této chvíli netuším, ale žádný sací sprint se jistojistě nekoná.

Cíl

Na začátku je dobré si shrnout, jak si já představuji stav, že dílo je hotovo a vše funguje jak má. Já se totiž nespokojím jen tak s něčím a všechno chci mít minimálně dokonalé. Moje dílna má asi 25m2 a snažím se tam natěsnat co se jen dá. Odsavač mám v rohu a od něj budu mít hadice s hradítky ke všem strojům, které si odsávání zaslouží. Nakreslil jsem si takový plánek, kde je vidět jak jsem si rozmyslel rozmístění jednotlivých strojů a vedení hadic k nim.


Plánek dílny, jak bude v budoucnu vypadat
Odsávat chci
  • kotoučovou pilu - tmavě červená
  • pásovou pilu - tmavě modrá
  • pokosovou pilu
  • protahovačku
  • dolní frézku - vedle pokosové pily
  • a tři brusky - světle modrá

Vše chci odsávat automaticky, nechci tedy jít vždy pustit odsavač, než začnu řezat a pak ho jít opět vypnout to mi přijde na 21. století dost out. Jsem ajťák tak jsem i přemýšlel nad nějakou automatikou co se i hradítek týče. Zapnul bych pásovku, hradítka by se sama nějak přešoupala a vysavač by se pustil. Tento nápad jsem prozatím opustil, protože chci začít odsávat "brzy", ale třeba se k němu ještě někdy vrátím.


Automatické zapnutí odsavače

Ač to vypadá jako logický požadavek, problémů je s tím víc, než jsem si původně myslel. Trochu jsem najivně žil v bludu, že pokud vysavač z Lídlu tuto funkci má - a funguje skvěle, u tohoto obra už je to pouhá formalita. Prohledal jsem spoustu diskusí a webů a věřte - nevěřte, moc jsem toho nenašel, i když několik indicií jsem získal. Zjistil jsem, že lze koupit automatické spouštění odsávání, což vypadá jako větší rozdvojka. Strčíte tam jak odsavač, tak i stroje. Nabízela ji například IGM i jiné obchody s cenou asi 3000,- až 5000,- co já jsem našel (zkuste hledat například "AUTOMATICKÉ SPUŠTĚNÍ ODSÁVÁNÍ ALA10").

Toto zařízení by určitě fungovalo, ale přišlo mi to drahé. Než 5000,-, to bych k vypínači raději posadil dítě s čokoládou. Já se nakonec rozhodl pro jinou variantu. Objednal jsem si hlídací proudové relé (PRI-51/5). Je to relé, které dáte do rozvodné skříně na DIN lištu a po správném zapojení hlídá úroveň proudu na vstupu a po překročení mezní hodnoty sepne (v tomto případě odsavač). Jelikož se mi už do velké rozvodné skříně nic nevejde a ani by to nebylo moc dobré, protože bych pak z ní musel navíc táhnout ještě jeden kabel pro odsavač, koupil jsem si spolu s relé i malou rozvodnou skříň na omítku, ve které mám pouze to zmiňované relé. V mém případě je vše jednodušší, protože i odsavač, i všechny další stroje v místnosti mám pouze na 220V. Nepotřebuji tedy řešit tři fáze.

Na relé lze nastavit při jakém minimálním proudu se odsavač sepne a také lze nastavit prodlevu po kolika sekundách má dojít ke spuštění. Do dílny mám dovedeny dvě nezávislé fáze pro zásuvky 220V. Obě jsem dovedl do rozvodné skříně s relé a zapojil tak, že odsavač je na fázi 1, stejně jako ostatní standardní zásuvky v místnosti a speciální zásuvky, u kterých se měří úroveň proudu a následně se spouští odsávání jsou na fázi 2. Mám tedy (budu mít) rozvedeny po místnosti dva druhy zásuvek, u jedněch se měří úroveň proudu (do těch zapojím stroje, které chci odsávat) a u druhých ne. Pak je u odsavače ještě zásuvka zapojená speciálně pro něj, kterou spouští relé. Pro možnost spuštění odsavače i bez nutnosti zapnutí nějakého ze strojů jsem k této zásuvce přidal i spínač.

Relé funguje výborně a vše se spíná jak má, až na odsavač. Ten má totiž vypínač s podpěťovou cívkou (zde KJD17B na pět kontaktů). Tyto vypínače se ke strojům dávají proto, aby nedošlo k automatickému spuštění po například přerušení dodávky proudu a tím k možnému zranění. Bohužel přesně to já teď potřebuji - tedy to automatické spuštění. Proto jsem vypínač s cívkou nahradil klasickým kolébkovým spínačem. Pátý kontakt jsem zaizoloval. Vypínače mají různé velikosti, proto jsem vyřízl ze špachtle z umělé hmoty obdelník do kterého jsem vyřízl otvor pro umístění spínače. Spínač, co jsem koupil já, má na boku taková pérka, takže pokud otvor vyříznete dostatečně přesně, spínač tam drží dokonale. Pro přepojení stačí vysunout konektory ze starého a vsunout to nového spínače - jsou tam použity FastOn konektory.  Plastový obdelník jsem následně přišrouboval do stejných otvorů, jako byl původní spínač. Nic jsem nezničil a pokud bude třeba, je možné k odsavači opět vrátit jeho původní spínač.


A tímto skončila jedna z prvních etap. V dalším článku bych se již chtěl věnovat rozvodům. Nakoupeno mám, tak uvidíme, zda půjde vše tak lehce jak si to představuji. Už teď vím, že ne :).

Čenda

Hidden workshop vacuum cleaner