čtvrtek 18. ledna 2018

Topení v dílně

Moje nová dílna byla, alespoň co se stavebních úprav týče, hotová na podzim. Už od začátku jsem přemýšlel, jakým způsobem bych dílnu vytápěl, aby bylo možné ji používat i přes zimu a navíc abych v ní udržoval nějaké klima i když tam nejsem. Dílna je v kamenné budově - metr tlusté kamenné zdi se dřevěným zatepleným stropem.

 Jelikož dílnu využívám hlavně o víkendech a to ještě ne vždy se tam dostanu - může se stát že tam například 14 dní nejsem. Dříve ve své staré dílně jsem měl pouze infra topení, které mi spíše pomohlo na podzim, popřípadě na jaře, aby mi nemrzly ruce. Kromě toho, že se zmrzlými prsty práce moc nebaví, tak jsem musel stále řešit "zazimování" lepidel a jiných na zimu a mráz náchylných materiálů. Taky se v místnosti hodně měnila vlhkost a to není dobré ani pro dřevo, ani pro nářadí a nástroje.

Cíl

Mé požadavky byly tedy jednoduché. Pokud tam nejsem, tak to temperovat na 5-10 °C. Když tam jsem, tak to vytopit alespoň na 15 °C. Dále, aby náklady na topení nebyly moc vysoké a samozřejmě musím brát do úvahy ještě vstupní náklady. A co víc, jedná se o dílnu, práší se tam a nerad bych za pár týdnů topení zničil.

Plyn, dřevo, uhlí - nelze, takže zbývá elektřina. Od začátku jsem se více bál spotřeby a byl jsem raději ochotný investovat více na začátku a pak za spotřebu platit méně. Rozhodl jsem se pro tepelné čerpadlo s klimatizační jednotkou (vzduch - vzduch). Pokud začnete hledat na internetu, vypadne vám asi deset společností, které se tepelnými čerpadly zabývají. Napsal jsem +/- 7 dotazů s požadavky, které jsem popsal výše. Dozvěděl jsem se, že prašnost vadí, ale asi ne až tolik. Musí se čistit filtry, popřípadě dělat nějaké pravidelné prohlídky - zatím jsem nic nedělal :). Ceny čerpadel se pohybují někde od 25 000 asi do 80 000. Pokud jsem vyřadil příliš drahé jednotky a klimatizace, které neumí temperování, zbyly mi tři možnosti. A nakonec jsem si vybral firmu Acond, proč to nevím, možná proto, že mi jako "vybranému zákazníkovi" dali 6000,- slevu :)).




Instalace proběhla v pohodě, chlapům dala docela zabrat metrová kamenná zeď, kde vrtali - proráželi tři díry pro propojení vnější a vnitřní jednotky a i s tím jim to zabralo asi 5 hodin. Po asi 14ti dnech jsem měl pocit, že to někdy dělá docela nepříjemný zvuk. Venkovní jednotka vydávala zvuk, který bylo i přes zeď slyšet uvnitř. Natočil jsem to na video a poslal jsem to na support s dotazem, zda je to v pořádku. Uznávám, že video není moc průkazné, protože ten hluk je tak hlasitý podle toho jak hlasitě si zapnete reproduktor, ale i přesto se mi hned ozvali, přijeli a venkovní jednotku vyměnili. Od té doby vše funguje jak má.

Cena

Částka za jednotku (Acond AST-12UW4SVEDC10) a montáž vyšla asi na 30 000,-. Strašně mě zajímalo kolik bude vycházet provoz. Koupil jsem si proto elektroměr na jednu fázi a dal ji do rozvodné skříně. Tím opravdu měřím pouze spotřebu topení v dílně. Vždy když do dílny na víkend přijedu zapíši si stav elektroměru a to samé když odjíždím. Při odjezdu zapnu mód temperování a když přijedeme udržuji tam teplotu na 18 - 20 °C. Bez problému bych to vytopil klidně na 25 °C. Zatím to provozuji asi 3 měsíce a spotřeba je zatím asi 400 kWh. Snažil jsem se to zakreslit do grafu a pro lepší názornost jsem to přepočítal na peníze, při ceně 5 Kč za 1 kWh. Modrá je cena za temperování a červená za topení (vždy jaká by byla cena za celý den). Temperování vychází tedy přibližně na 30-40 Kč denně. a topení asi na 80 Kč. Místa, kde se červená a modrá čára přibližují jsou výpadky proudu a výkyvy červené čáry jsou jen několikahodinové topení přepočtené na celý den.


1 kWh - 5Kč


 S jednotkou jsem vesměs spokojen, až na několik "maličkostí"
  • pokud zapnu mód temperování (což je asi 8 °C) a dojde k výpadku proudu, tak po restartu se tento mód znovu neaktivuje, ale zapne se standardní mód topení a to na posledně nastavenou teplotu. Jelikož se mi už stalo, že jsem přijel a tam se několik dní vytápělo na 20 °C, tak nyní když odjíždím snížím teplotu topení na 16 °C (to je minimum) a následně zapnu mód pro temperování. Pokud tedy dojde k výpadku, bude to topit na 16 °C.
  • wifi modul je potřeba dokoupit (asi 1500,-). Už jsem o tom uvažoval z důvodu již zmiňovaných výpadků proudu. Bohužel ani přes aplikaci v mobilním telefonu není možné zapnout temperování - tak to už vůbec nechápu :((.
  • podivné dálkové ovládání
Každopádně je super, když dorazíme na chalupu a v dílně je teplo :). Je to jediná místnost, kde nemrzne a děti to mají na nějakou dobu jako azyl, než se rozhoří kamna a dá se přežít i ve zbytku chalupy.

2 komentáře:

  1. No, tak ono takové topení v dílně je vlastně docela dost důležitá věc, ale zase si myslím, že když se tam pracuje, tak se člověk zahřeje docela dost i sám, ne? Já třeba na této stránce zde právě mně a manželovi k práci pořídila nový šroubový kompresor, tak doufám, že se nám tam bude pracovat lépe. V obou smyslech :D

    OdpovědětVymazat
  2. I tak to lze řešit. Já mám dílnu velkou a tak jsem si tam dal velká kamna na uhelné brikety. Trávím tam dost času, protože je to i moje místo podnikání. Takže ráno zatopím, dám si cigaretu a kafe, posnídám a za půl hodiny, když se vrátím do dílny, tak tam mám takové teplo, že tam můžu být celý den naprosto v pohodě v tričku.

    OdpovědětVymazat

Hidden workshop vacuum cleaner